Svátek má: Dobroslav

Byznys

Velikost textu:

EK navrhuje ukončit zneužívání fiktivních subjektů pro daňové účely

EK navrhuje ukončit zneužívání fiktivních subjektů pro daňové účely

Evropská komise  představila klíčovou iniciativu v boji proti zneužívání fiktivních subjektů k podvodným daňovým praktikám.

Ilustrační foto
29. prosince 2021 - 09:30

Návrh by měl zajistit, aby subjekty v Evropské unii, které nevykonávají žádnou hospodářskou činnost nebo mají pouze minimální aktivity, nemohly využívat žádné daňové výhody a nepředstavovaly pro daňové poplatníky finanční zátěž. Rovněž ochrání rovné podmínky pro převážnou většinu evropských podniků, které jsou klíčové pro oživení EU, a zajistí, aby běžní daňoví poplatníci nenesli dodatečnou finanční zátěž kvůli těm, kteří se snaží vyhnout placení svého spravedlivého podílu.

Zatímco subjekty s fiktivním sídlem typu poštovní schránky mohou v obchodu a podnikání plnit užitečné funkce, některé mezinárodní skupiny a dokonce jednotlivci je zneužívají k agresivnímu daňovému plánování nebo k daňovým únikům. Některé podniky směrují finanční toky fiktivním subjektům v jurisdikcích, které nemají žádné nebo velmi nízké daně nebo kde lze daňové povinnosti snadno obcházet. Podobně mohou někteří jednotlivci používat fiktivní subjekty k ochraně aktiv a nemovitostí před daněmi, a to buď v zemi svého bydliště, nebo v zemi, kde se nemovitost nachází.Výkonný místopředseda pro hospodářství ve prospěch lidí Valdis Dombrovskis k tomu uvedl: „Fiktivní společnosti nadále poskytují pachatelům trestné činnosti snadnou příležitost k obcházení daňových povinností. V průběhu let jsme zaznamenali příliš mnoho skandálů způsobených jejich zneužíváním. Poškozují hospodářství a společnost jako celek a vytvářejí nespravedlivou dodatečnou zátěž pro evropské daňové poplatníky. Dnes se v našem dlouhodobém boji proti nekorektním daňovým praktikám posouváme na další úroveň a přispíváme tím také k větší transparentnosti podniků. Nové požadavky na monitorování a podávání zpráv fiktivním společnostem ztíží využívání nespravedlivých daňových výhod a usnadní vnitrostátním orgánům vysledovat jakékoli zneužívání prostřednictvím fiktivních společností. V Evropě není místo pro ty, kdo zneužívají pravidla za účelem daňových úniků, vyhýbání se daňovým povinnostem nebo praní peněz: každý by měl platit svůj spravedlivý podíl na daních."

Komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni prohlásil: „Tento návrh zpřísní podmínky pro fiktivní společnosti a zavede normy transparentnosti, aby bylo možné snadněji odhalit jejich zneužívání pro daňové účely. Náš návrh stanoví objektivní ukazatele, které mají vnitrostátním daňovým orgánům pomoci odhalit firmy, které existují pouze na papíře: v takovém případě bude daná společnost podléhat novým daňovým povinnostem a ztratí přístup k daňovým výhodám. Jedná se o další důležitý krok v našem boji proti vyhýbání se daňovým povinnostem a daňovým únikům v Evropské unii."

(rp,prvnizpravy.cz,EK,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
55%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
594
ČEZ
1038
ERSTE GROUP BANK A
734.7
KOFOLA CS
245
KOMERČNÍ BANKA
676
MONETA MONEY BANK
79.5
PHILIP MORRIS ČR A
16800
PHOTON ENERGY
69
PILULKA LÉKÁRNY
450
VIG
574
GEN DIGITAL
384