Svátek má: Hugo

Byznys

Velikost textu:

Evropská spotřebitelská důvěra výrazně klesá

Evropská spotřebitelská důvěra výrazně klesá

Důvěru spotřebitelů nahlodávají obavy týkající se rychlého šíření nové varianty omikron a rychle rostoucích cen.

Ilustrační foto
22. prosince 2021 - 09:30

Ukazatel německé spotřebitelské důvěry od společnosti GfK zaznamenal oproti očekávání výraznější pokles. Snížil se z -1,8 na -6,8 bodů, zatímco analytici očekávali v průměru -2,7. Podobně dopadl i celoevropský index od Evropské komise. Jeho hodnota za prosinec činila -8,3 bodů po předchozích -6,8, což bylo však v souladu s očekáváními. Negativní trend vývoje spotřebitelské důvěry bude pravděpodobně pokračovat i v prvních měsících příštího roku, když varianta omikron se šíří rychleji než se čekalo, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Martin Gürtler, analytik Komerční banky.

Podle posledních zveřejněných dat CDC připadají již tři čtvrtiny nových případů v USA právě na novou variantu, zatímco ještě před týdnem to byla pouze desetina. Ani růst spotřebitelských cen zřejmě s příchodem nového roku nepoleví. Ceny elektrické energie a zemního plynu dnes, s příchodem astronomické zimy, vystoupaly na světových trzích na nové maximum. Elektřina jen během dneška na spotovém trhu zdražila o přibližně 4 % a plyn dokonce o 17 %, když silně zapůsobilo přerušení jeho dodávek z Ruska. Cena ropy Brent se i nadále drží mírně nad 70 dolary za barel, což je oproti konci října o zhruba 15 dolarů méně.Akciové trhy korigovaly včerejší pokles. K obratu nálady přispěly zprávy o tom, že Bidenův balíček na podporu ekonomiky ve výši 2 bilionů dolarů není ještě úplně zatracen, když demokratický senátor Manchin je ochoten o jeho podpoře jednat. Euro vůči americkému dolaru oscilovalo kolem hladiny 1,128. V předvánočním týdnu již moc kurzotvorných informací makroekonomický kalendář nenabízí. I koruna tak setrvala mírně nad 25,20 CZK/EUR. To hlavní, na co investoři na korunovém trhu ještě před Vánoci čekají, je zítřejší zasedání České národní banky.

Velký obrat na devizovém trhu dnes zaznamenala turecká lira, která ze včerejších maxim nad 18 lir za dolar posílila ke 13, tedy o necelých 30 %. To souviselo s plánem prezidenta Erdogana pomocí vládních subvencí odvrátit masivní odliv kapitálu z turecké měny zejména do amerických dolarů, kterého jsme v posledním období svědky. Turecká centrální banka totiž snižuje úrokové sazby i přesto, že inflace dosahuje 20 %. I přes dnešní posílení však zůstává turecká lira oproti dolaru ve srovnání s koncem září, kdy tamní centrální banka se snižováním sazeb začala, o necelých 50 % slabší.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,oto:arch.)Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
56%
Ne
transparent.gif transparent.gif
22%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
22%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
582
ČEZ
1051
ERSTE GROUP BANK A
718.8
KOFOLA CS
239
KOMERČNÍ BANKA
717.5
MONETA MONEY BANK
87
PHILIP MORRIS ČR A
17620
PHOTON ENERGY
58.8
PILULKA LÉKÁRNY
620
VIG
582
GEN DIGITAL
379