Svátek má: Ivo

Byznys

Velikost textu:

Evropská spotřebitelská důvěra výrazně klesá

Evropská spotřebitelská důvěra výrazně klesá

Důvěru spotřebitelů nahlodávají obavy týkající se rychlého šíření nové varianty omikron a rychle rostoucích cen.

Ilustrační foto
22. prosince 2021 - 09:30

Ukazatel německé spotřebitelské důvěry od společnosti GfK zaznamenal oproti očekávání výraznější pokles. Snížil se z -1,8 na -6,8 bodů, zatímco analytici očekávali v průměru -2,7. Podobně dopadl i celoevropský index od Evropské komise. Jeho hodnota za prosinec činila -8,3 bodů po předchozích -6,8, což bylo však v souladu s očekáváními. Negativní trend vývoje spotřebitelské důvěry bude pravděpodobně pokračovat i v prvních měsících příštího roku, když varianta omikron se šíří rychleji než se čekalo, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Martin Gürtler, analytik Komerční banky.

Podle posledních zveřejněných dat CDC připadají již tři čtvrtiny nových případů v USA právě na novou variantu, zatímco ještě před týdnem to byla pouze desetina. Ani růst spotřebitelských cen zřejmě s příchodem nového roku nepoleví. Ceny elektrické energie a zemního plynu dnes, s příchodem astronomické zimy, vystoupaly na světových trzích na nové maximum. Elektřina jen během dneška na spotovém trhu zdražila o přibližně 4 % a plyn dokonce o 17 %, když silně zapůsobilo přerušení jeho dodávek z Ruska. Cena ropy Brent se i nadále drží mírně nad 70 dolary za barel, což je oproti konci října o zhruba 15 dolarů méně.Akciové trhy korigovaly včerejší pokles. K obratu nálady přispěly zprávy o tom, že Bidenův balíček na podporu ekonomiky ve výši 2 bilionů dolarů není ještě úplně zatracen, když demokratický senátor Manchin je ochoten o jeho podpoře jednat. Euro vůči americkému dolaru oscilovalo kolem hladiny 1,128. V předvánočním týdnu již moc kurzotvorných informací makroekonomický kalendář nenabízí. I koruna tak setrvala mírně nad 25,20 CZK/EUR. To hlavní, na co investoři na korunovém trhu ještě před Vánoci čekají, je zítřejší zasedání České národní banky.

Velký obrat na devizovém trhu dnes zaznamenala turecká lira, která ze včerejších maxim nad 18 lir za dolar posílila ke 13, tedy o necelých 30 %. To souviselo s plánem prezidenta Erdogana pomocí vládních subvencí odvrátit masivní odliv kapitálu z turecké měny zejména do amerických dolarů, kterého jsme v posledním období svědky. Turecká centrální banka totiž snižuje úrokové sazby i přesto, že inflace dosahuje 20 %. I přes dnešní posílení však zůstává turecká lira oproti dolaru ve srovnání s koncem září, kdy tamní centrální banka se snižováním sazeb začala, o necelých 50 % slabší.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,oto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
1038
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
730.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
725.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
17560
O2 C.R.
269.5
UNIPETROL
382.5
VIG
585