Svátek má: Dobroslav

Byznys

Velikost textu:

Omikron udržuje na trzích nervozitu

Omikron udržuje na trzích nervozitu

Zvýšené obavy o budoucí ekonomický vývoj v souvislosti s rychle se šířící variantou omikron se odrazily ve výprodejích na akciových trzích.

Ilustrační foto
27. prosince 2021 - 09:30

V důsledku masivního nárůstu počtu nových případů se začínají některé evropské státy přiklánět ke zpřísňování protiepidemických opatření. Evropská akciová seance se tak dnes nesla v červených číslech a ztráty po otevření zaznamenaly i akciové trhy v USA. V zámoří zhoršený sentiment souvisel i s vyjádřením demokratického senátora Manchina, který uvedl, že nepodpoří klíčový ekonomický balíček prezidenta Bidena, čímž je ohroženo jeho schválení, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaromír Gec, analytik Komerční banky.

Bundesbanka snižuje výhled ekonomického růstu pro Německo v letošním i příštím roce. Důvodem je zhoršená pandemická situace, která dopadá zejména na sektor služeb. Přetrvávají ale i problémy v dodavatelských řetězcích, které brzdí průmysl, který jinak nemá o nové zakázky nouzi. V letošním posledním čtvrtletí měla ekonomika našeho hlavního obchodního partnera v důsledku toho dokonce mezičtvrtletně mírně poklesnout. Dopad úzkých hrdel ve světovém obchodě sice bude dle aktualizovaného výhledu Bundesbanky postupně odeznívat, avšak ve slábnoucí míře bude brzdit ekonomické oživení až do konce příštího roku. Zhoršený sentiment v Německu již v pátek indikoval IFO index za prosinec, který viditelně zaostal za očekáváním trhu.Negativní sentiment na trzích naopak mírně uklidnilo prohlášení firmy Moderna. Ta uvedla, že třetí dávka její vakcíny výrazně zvyšuje množství protilátek účinných proti variantě omikron. Obecně tak narůstá evidence, že k ochraně proti více nakažlivé variantě omikron bude zapotřebí aplikace třetí posilující dávky, jak již v první polovině prosince uvedly o své vakcíně firmy Pfizer a BioNTech.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
55%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
594
ČEZ
1038
ERSTE GROUP BANK A
734.7
KOFOLA CS
245
KOMERČNÍ BANKA
676
MONETA MONEY BANK
79.5
PHILIP MORRIS ČR A
16800
PHOTON ENERGY
69
PILULKA LÉKÁRNY
450
VIG
574
GEN DIGITAL
384