Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Muzeum Říčany láká na výstavu Příběh říčanského hradu

Muzeum Říčany láká na výstavu Příběh říčanského hradu

Postavíte hrad nebo skončíte na pranýři? Chcete si zkusit zahrát na psaltérium, psaní na voskovou destičku nebo výrobu pečeti? Výstava představuje příběh hradu na různých aspektech středověkého života, které si mohou návštěvníci vyzkoušet na vlastní kůži.

Příběh říčanského hradu
28. listopadu 2021 - 12:30

Výstava Příběh říčanského hradu je k vidění od 26. 11. 2021 do 6. 3. 2022. Realizace výstavy podpořilo Město Říčany.

„Výstava je zaměřená na rodiny s dětmi. Chceme ukázat, jaký význam měl hrad v životě středověkých Říčan, jak se tu ve středověku žilo. Nechceme návštěvníky zahltit informacemi, ale poskytnout jim zážitek, možnost vstoupit do příběhu. Hrad byl kdysi centrem dění v regionu, ve své době to bylo opravdu luxusní sídlo. Za současnou zříceninou je příběh, který stojí za to vyprávět a poslouchat. “ vysvětluje spoluautorka výstavy Edita Ježková.

Na výstavě mají návštěvníci možnost vstoupit do hradu prostřednictvím videa s vizualizací pravděpodobné podoby hradu v době jeho slávy.

Autorem vizualizace, vystřihovánky modelu hradu a modelu hradu vytištěného na 3D tiskárně, je externí spolupracovník Muzea Říčany, zahradní architekt Ondřej Semotán, který s muzeem spolupracoval také na výtvarné realizaci výstavy.

Pro dospělé návštěvníky výstavy a další zájemce o historii říčanského hradu připravujeme novou publikaci, která bude dostupná během prosince. V publikaci zveřejníme řadu obrazových materiálů, které ještě nebyly publikované. Věříme, že tato knížka najde své místo v knihovně každého, koho zajímá historie Říčan.“, říká autor publikace a kurátor výstavy, historik muzea Jan Boukal.Doprovodné akce:
Pro rodiny s dětmi proběhne jednou za měsíc v neděli rodinné středověké odpoledne, kde si budou návštěvníci moci odlít pečeť z pečetního vosku.

Pro dospělé zájemce připravuje muzeum jednou měsíčně komentovanou prohlídku výstavy s historikem, který doplní informace, které se na výstavu nevešly.

Stredoceskenovinky.cz informovala RNDr. Jana Švandová, Ph.D., geoložka, lektorka, koordinátorka akcí Muzea Říčany.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:muz)