Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

Žaloby na světové banky za financování Talibanu

Žaloby na světové banky za financování Talibanu

Deutsche Bank, Danske Bank a Standard Chartered byly obviněny z nepřímého financování Talibanu a Al-Káidy.

Ilustrační foto
9. září 2021 - 07:20

Kromě toho Taliban získal finanční prostředky z prodeje opia, z daní a prostřednictvím hawaly, neformálního systému finančních převodů, médií ve Francii a USA.

V srpnu podala zhruba stovka rodin amerických vojáků a civilistů, kteří zemřeli v Afghánistánu, žaloby na velké banky - Deutsche, Danske a Standard Chartered a dvě společnosti specializující se na převody peněz a směnárenské služby - Placid Express a Wall Street Exchange.

Tyto instituce byly obviněny z „vědomého usnadnění převodu milionů dolarů teroristům, což (...) usnadnilo použití násilí vůči Američanům v Afghánistánu,“ píše francouzský finanční deník Les Echos s odvoláním na žalobu.

Evropa 1 uvádí, že Taliban získal značné zdroje prostřednictvím prodeje opia, darů z cizích zemi a cel, které uvalil na hraniční přechody ve všech dobytých regionech, někdy dosahoval až 30%. Tento systém jim poskytl přes 3 miliardy dolarů. ročně ještě před převzetím kontroly nad celým Afghánistánem.

Následně Taliban vytvořil 2,5% systém „islámské daně“ z příjmů každé domácnosti a 10 procent z hodnoty zemědělské sklizně.

Obchod s opiem navíc přinesl každoročně Talibanu mezi 400 miliony až 2 miliardami dolarů..

The New York Times píše, že Taliban využíval k financování svých výbojů také síť „podzemních bank“. Jedná se o systém zvaný hawala, který mnoho Afghánců používá k získání finanční podpory od příbuzných žijících v zahraničí. „Bez hotovosti Havala by se ekonomický život celých regionů Afghánistánu zastavil,“ vysvětluje NYT.

Hawala funguje za předpokladu, že můžete posílat stejné částky ze dvou různých míst, aniž byste fyzicky posílali hotovost, ale zaznamenávali pouze hodnotu převodů.

„Umožňuje daňové úniky, vydírání a praní peněz,“ píše deník New York.

Expert na americkou univerzitu v Kábulu Harun Rahimi, který studoval systém hawala, řekl NYT, že to pro nikoho není diskriminační mechanismus; „Pokud jste terorista a chcete financovat útok v Kábulu, budete také vítáni s otevřenou náručí  alternativními bankéři“.Média upozornila, že způsoby financování občanské války Talibanu nestačí k posílení afghánské ekonomiky. „Taliban vyhrál válku v Afghánistánu, ale za cenu tohoto vítězství se může ukázat ekonomická krize,“ hodnotí „NYT“.

Až dosud byl Afghánistán zemí, která finančně kolabovala: 80 procent z 10 miliard dolarů , to jsou roční výdaje státu na veřejné služby, pocházely z fondů zahraniční pomoci, “připomíná Europe 1.

USA utratily přes 145 miliard dolarů. pro obnovu Afghánistánu - podle údajů federálních úřadů - hlásí „NYT“. Deník předpokládá, že Taliban může získávat finanční prostředky z Pákistánu, Íránu a Číny, protože tyto země tam hrají svou vlastní geopolitickou hru.


Nyní se instituce jako Světová banka a Mezinárodní měnový fond stáhly z Afghánistánu a zachránily téměř 10 miliard dolarů. Rezervy afghánské centrální banky byly zmrazeny v zahraničí.

V červenci loňského roku New York Times uvedl, že převody peněz z účtů vojenské rozvědky GRU na Taliban, zjištěné americkými rozvědkami, potvrdily zprávy, že Moskva financovala útoky na americké vojáky a koaliční síly v Afghánistánu.

Associated Press poté odhalila, že vysoce postavení představitelé administrativy Bílého domu měli informace o ruském financování útoků na americké vojáky v Afghánistánu již v březnu 2019, tedy o rok dříve.

(rp,prvnizpravy.cz,nczas,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
55%